Ekonomi

AB, 2030 yılına kadar ilk küçük modüler reaktörü inşa etmeyi hedefliyor

Simson, AB Konseyi’nin sera gazı emisyonlarının 2040 yılına kadar yüzde 90 oranında azaltılması yönündeki tavsiyesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Karbon emisyonlarının 2040 yılına kadar yüzde 90 oranında azaltılmasının, enerji sistemini değiştireceğini ve sektörün neredeyse tamamen karbondan arındırılması anlamına geldiğini belirten Simson, bunun için yenilenebilir kurulumun daha da hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Simson, özellikle enerji ağırlıklı sanayilerin yeni teknolojileri entegre ederek üretim süreçlerini modernize edeceğini, konutların enerjiyi daha verimli kullanıp ısı pompalarına yöneleceğini belirtti.

Emisyonların azaltılması için Avrupa genelinde altyapı haritasının yeniden hazırlanması gerektiğine işaret eden Simson, gaz hatlarının hidrojen veya karbon taşıyacak şekilde yeniden tasarlanacağını söyledi.

Simson, Avrupa’nın uzun süre enerji alanında çok yüksek düzeyde yatırım çekmesi gerektiğini belirterek, “2030-2040 yılları arasında enerji sektörüne yıllık 670 milyar euro yatırım yapmaya hazır olmalıyız.” dedi.

Avrupa’nın SMR teknolojisinde değerli uzmanlığa ve değer zincirine sahip olduğunu vurgulayan Simson, “İlk reaktörlerin 2030 yılına kadar devreye alınmasını sağlamak amacıyla bu hafta küçük modüler reaktörler için endüstriyel bir ittifak kurmaya karar verdik.” dedi.

Simson, ittifaka katılan ülkelerin en yüksek nükleer güvenlik ve çevre standartlarına uyacaklarını belirtti.

Dünya çapında yaklaşık 70 SMR konsepti geliştirilmektedir. Bunlar klasik nükleer santrallere göre daha küçük boyutlarda tasarlanmaktadır.

SMR’ler, 10 ila 300 megawatt saat arasında elektrik üreten nükleer reaktörler olarak tanımlanıyor.

haberkigi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu