Haber

Baharın müjdecisi çiğdemler kışın açardı

Baharın müjdecisi çiğdemler kışın açardı

YOZGAT – Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Yozgat’ta baharın müjdecisi olarak bilinen çiğdem çiçekleri kışın ortasında açtı.

Mevsim sıcaklıklarının normalin üzerinde olması nedeniyle çiğdem çiçekleri erken açtı. Baharın müjdecisi olarak bilinen ve en çok Mart ve Nisan aylarında açan çiğdem çiçekleri, bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kışın ortasında açtı. Bahar mevsiminin müjdecisi sayılan çiğdem çiçekleri yer üstünde boy göstermeye başladı. Anadolu’da bolluk ve bereket açısından büyük önem taşıyan çiğdem çiçekleri, küçücük boyutlarına rağmen eşsiz güzellikteki renkleriyle doğaya renk katmıştır. Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde toprağı sarıya boyayan çiğdem çiçeklerinin açtığını gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Çiğdemleri ilk kez kışın çiçek açtığını gördüğünü söyleyen Abdullah Karataş, “Baharın müjdecisi çiğdemler açtı. Bu yaşıma kadar bu mevsimde çiğdemlerin açtığını hiç görmemiştim. Yağmur ve kar bekliyoruz. Hayırlı olsun. Çiğdemler çiçek açsın, ağaçlar uyansın. Normalde güzel bir şey. “Mart ve Nisan aylarında çiçek açar. Karasal bir iklime sahibiz. Bu mevsimde çiçek açması normal değil, şaşırdım” dedi.

hemsinhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu