Haber

Jeolog Kamacı: Bilim dinamiktir, bugün için doğru, yarın için doğru olmayabilir

Bilim İnsanı – Jeolog Dr. Ömer Kamacı, Radyo Sputnik’te yayınlanan Serhat Sarısözen ile “Gündem Dışı”Stüdyo konuğuydu.

Bilimin Kıyısında adlı kitabında Everest’in tepesinde deniz kabuklarını arayarak dünyanın ve canlıların etkileşim içinde nasıl değiştiğini anlatan Dr. Kamacı, şunları söyledi:

“Bugün kuantum fiziğini halka ulaştırmak kolay değil. Halkın bilimle arasının açılmasının temel nedeni bu (bilimsel) jargonların artması ve bilimin temellerinin atıldığı döneme göre bilimin çok ileri gitmiş olmasıdır.”

Bilimi geniş kitlelere ulaştırmaya çalıştığını belirten Kamacı, “Çeşitli metaforlar kullanarak, bilimsel konuları kolaylaştırarak, bilimin ne kadar önemli olduğunu halka anlattım; Evreni ve doğayı anlamamız için tek bir dil olduğunu göstermeye çalıştım” dedi.

“Hazır olmalıyız. Eğitim en önemli sorun. Ve bu yeni bir sorun değil. Yüzlerce yıldır Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelen bir sorun. Çözemiyoruz” diyen Kamacı, şöyle devam etti:

“Bilime inanamazsın. Çünkü bilime inanmak, din olmak kötü bir şey. Bilim dinamiktir, bugün için doğru, yarın için doğru olmayabilir. Ama dünden daha doğru, yarından daha yanlış.”

haberergene.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu