Haber

Rus istihbaratı, Ukraynalı sabotajcıların sınır bölgesinde düzenlediği saldırının görüntülerini yayınladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna sınırındaki Bryansk bölgesine Ukraynalı sabotajcılar tarafından düzenlendiği belirtilen baskında kullanılan sivil araç ve patlayıcıların görüntülerini yayınladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, baskında NATO silahlarının kullanıldığını açıkladı.

Yaklaşık 50 kişiden oluşan Ukraynalı sabotaj grubunun Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Bryansk bölgesindeki iki köye yönelik başlattığı soruşturma sürüyor. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukraynalı sabotajcılar tarafından bölgedeki sivilleri hedef aldığı belirtilen baskının görüntülerini yayınladı ve 2 kişi hayatını kaybetti. Sivil araç sürücüsünün direksiyon başında hayatını kaybettiği görülürken, araç üzerindeki kurşun izleri de dikkat çekti. Bölgedeki başka bir araçta da benzer görüntüler kameraya yansıdı. Ayrıca ağaçlara iliştirilmiş el yapımı patlayıcılar ve Ukraynalı sabotajcılar tarafından kullanıldığı belirtilen patlamaya hazır mayınlar da vardı.

Sınır bölgesinde yaşanan olay sonrası çıkan çatışmada sabotajcı grubun Ukrayna topraklarına kaçtığı iddia edildi.

“Saldırı NATO silahlarıyla gerçekleştirilmiştir”

Konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, saldırıda kullanılan silahların NATO ve ABD tarafından Ukrayna’ya gönderilen silahlar olduğu belirtilerek, “Ukraynalı yetkililer, tüm eylemleri onay alarak gerçekleştirdiklerini defalarca itiraf etti. ve NATO ve ABD’nin desteği. Bryansk bölgesindeki cinayetler NATO’nun silahlarıyla işlendi”. Ukrayna’ya silah desteği sağlayan ülkelerin bu suçlara ortak olduğu vurgulandı.

“Gelecekte benzer olayların yaşanmaması için önlemler alacağız”

Kremlin’den akına ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Elbette olay netleşecek. Gelecekte benzer olayların yaşanmaması için önlemler alacağız” dedi. Bryansk’taki saldırının ardından bazı bölgelerde olağanüstü hal ilan edilip edilmeyeceği sorusuna Peskov, “Şu anda soruşturma yapılıyor. bu konu.” Peskov, sınır noktalarında güvenlik önlemlerini artırdıklarını da belirtti.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı sabotajcıların Rusya topraklarına sızdığı saldırıyı “terör eylemi” olarak nitelendirdi ve Ukrayna’daki Neo-Nazi grupların Rus güçleri tarafından “ezileceğini” belirtti.

Sabotaj grubuna ait saldırıda 10 yaşındaki bir erkek çocuğun da yaralandığı belirtildi. – MOSKOVA

haber-kelkit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu